Havajský astaxanthin

1/ Co je astaxanthin?

Astaxanthin_Nutrex_Hawaii_promo_1_-mušle

Astaxanthin je nejsilnější přírodní antioxidant, který lidstvo zná. Jedná se o červený pigment ze skupiny karotenoidů, který je obsažen především v řasách, planktonu a v živočiších, kteří je konzumují, jako jsou například lososi, krabi, krevety nebo humři. Díky astaxanthinu získávají tyto rostliny a živočichové své typické červené zabarvení. V mnoha případech je astaxanthin označován jako „Král všech karotenoidů.“

Havajský astaxanthin je získáván z řasy Haematococcus pluvialis, která je pěstována v oblasti Kona na Havaji na nejslunečnějším pobřeží USA. Toto čisté a pro řasy přirozené prostředí podporuje růst řas s vysokou koncentrací kvalitního přírodního astaxanthinu.

Jako antioxidant je astaxanthin:

- 6000x silnější než vitamín C

- 800x silnější než koenzym Q10

- 550x silnější než vitamín E

- 11x silnější než betakaroten

Havajský astaxanthin BioAstin Supreme obsahuje 6 mg astaxanthinu. Díky svému rostlinnému původu i složení softgelové kapsle je vhodný pro vegetariány i vegany a je certifikovaný jako bezlepkový, veganský produkt, ověřený jako - bez GMO. Neobsahuje sóju, laktózu ani konzervační látky.

 


 

2/ Užívání Havajského astaxanthinu BioAstin Supreme

Doporučené dávkování je 1 kapsle denně spolu s jídlem, tj. 6 mg astaxanthinu denně.Astaxanthin_Nutrex_Hawaii_farma

Výsledky lze obvykle pozorovat po 2 až 6 týdnech pravidelného užívání.

Denní dávku BioAstin Supreme je možné užít kdykoliv během dne, a to spolu s jídlem. Doporučuje se jídlo, které obsahuje tuk, jelikož se astaxanthin s tukem lépe vstřebává do organismu. Kapsle BioAstin Supreme v sobě již obsahují extra panenský olivový olej, i tak je ale dobré, jíst je spolu s jídlem. V případě denní dávky 2 kapslí můžete dávku rozložit do dvou různých částí dne.

Není vhodné překračovat doporučenou denní dávku astaxanthinu, i když u něj nebyly prokázány žádné vedlejší účinky. Dětem do 3 let se tento produkt nedoporučuje užívat. Těhotné a kojící ženy by měly konzultovat užívání s lékařem.

 

 


 

3/ Díky čemu je Havajský astaxanthin BioAstin Supreme tak jedinečný?

Astaxanthin_Nutrex_Hawaii_BioAstin_Supreme_softgel_tablety

• Místo pěstování   

Díky své poloze na slunečném havajském pobřeží Kona, má farma na pěstování řasy Haematococcus pluvialis, ze které se astaxanthin získává, více slunečního světla než kterékoliv jiné místo ve Spojených státech. To umožňuje pěstování kvalitního přírodního astaxanthinu nepřetržitě 12 měsíců v roce. Právě vydatný slunečný svit podporuje zvýšenou produkci astaxanthinu v řase, která se tak chrání proti škodlivému UV záření.

• Bio-zabezpečená zóna

Nutrex Hawaii je jediná farma s mikrořasami, která se nachází v Bio-zabezpečené zóně, ve které je zakázáno používat škodlivé pesticidy a geneticky modifikované organismy. Naše produkty jsou bezpečné a čisté. Co to znamená? Náš Havajský astaxanthin je pěstován bez použití škodlivých pesticidů a herbicidů. Dbáme také na to, aby pěstování nezpůsobovalo erozi půdy a znečišťování vody.

• 100% pitná voda   

Řasy Haematococcus pluvialis, ze kterých se astaxanthin získává, jsou pěstovány ve 100% pitné vodě. Tato voda je shromážděna z nedotčených podzemních vodonosných vrstev Velkého ostrova. Je dokonale pročištěna přírodní filtrací za použití lávových oblázků. Aby bylo zabráněno plýtvání vodou a umožněno navrácení základních živin zpět do vodních nádrží, je většina pitné vody recyklována a znovu použita v nádržích pro další pěstební cyklus. Tento proces přispívá k produkci kvalitního přírodního astaxanthinu, kterým Havajský astaxanthin bezesporu je. 

• Ultračistá hlubinná oceánská voda   

Do vodních nádrží, ve kterých se pěstuje řasa Haematococcus pluvialis, je přidáváno 5 % hlubinné oceánské vody vypumpované z hloubky až 700 m pod mořskou hladinou. Tato čistá mořská voda dodává řase potřebnou výživu pro její správný růst.

• Zodpovědnost vůči životnímu prostředí a trvalá udržitelnost

Filozofií společnosti Nutrex Hawaii je zanechat půdu a životní prostředí v lepším stavu, než v jakém se nacházely před tím, než jsme začali s produkcí. Všechny mikrořasy pocházejí z naší 90akrové farmy, která se nachází na nedotčeném Kona pobřeží na Havajském ostrově. Farma byla vybudována na půdě, která byla původně pustým lávovým polem. Naše společnost je neoblomně oddána závazku trvalé udržitelnosti a vše co děláme, děláme s cílem vytvořit čistší, bezpečnější a zdravější svět.

 


 

4/ Složky Havajského astaxanthinu BioAstin Supreme

Astaxanthin_Nutrex_Hawaii_promo_2_-pláž

Jedna kapsle BioAstin Supreme obsahuje tyto složky:

 • extrakt řasy Haematococcus pluvialis (obsahuje 6 mg astaxanthinu)  80 mg
 • extra panenský olivový olej    415 mg
 • vitamín E (jako přírodní D-alfa-tokoferol)    15 mg (125 % doporučené denní dávky)

Kapsle může obsahovat stopové množství světlicového (bodlákového) oleje, který je používán k čištění zařízení ve výrobě.

Složení obalu softgel kapsle:

 • kukuřičný škrob (bez GMO)
 • karagenan (z mořských řas)
 • rostlinný glycerin
 • sorbitol
 • voda

Díky rostlinnému původu všech složek i složení softgelové kapsle je Havajský astaxanthin BioAstin Supreme vhodný pro vegetariány i vegany. Celková hmotnost jedné kapsle je přibližně 805 mg. Čistá hmotnost aktivní složky je 510 mg.

 


 

5/ Účinky Havajského astaxanthinu BioAstin Supreme

Legislativa Evropské unie do této doby neschválila pro astaxanthin žádné konkrétní výživové nebo zdravotní tvrzení. Z tohoto důvodu není možné výživová a zdravotní tvrzení o astaxanthinu uvést, jelikož neexistují žádná oficiálně schválená, a zákon tak jejich uvedení neumožňuje.

Čím je astaxanthin výjimečný?

O astaxanthinu již bylo provedeno mnoho vědeckých studií a testů a bylo zjištěno, že astaxanthin je nejsilnějším přírodním antioxidantem, který lidstvo zná. Jako antioxidant je astaxanthin:

 • 6000x silnější než vitamín C
 • 800x silnější než koenzym Q10
 • 550x silnější než vitamín E
 • 11x silnější než betakaroten

Navíc nejlepší antioxidanty jsou ty, které se dostávají do většiny tkání. Některé antioxidanty dokáží působit jen v tukové tkáni, jiné ve svalové a další třeba jen v tekutých tkáních, jako je například krev. Astaxanthin díky své stavbě molekul dokáže působit ve všech třech výše uvedených tkáních, což mu umožňuje pracovat lépe než ostatní antioxidanty.

Řasa Haematococcus pluvialis, ze které se přírodní astaxanthin získává, obsahuje i další antioxidanty patřící mezi karotenoidy, a to betakaroten a lutein. Díky společnému působení těchto tří antioxidantů jsou účinky přírodního astaxanthinu mnohem silnější, než kdyby působil samostatně.

Co jsou antioxidanty?

Antioxidanty jsou látky, které chrání buňky v těle před oxidačními procesy, tzv. oxidačním stresem. Mohou to být minerály, vitamíny nebo enzymy. Ke známým antioxidantům patří například koenzym Q10, betakaroten, zinek, selen, vitamíny C a E, zeaxanthin nebo lutein. Dá se říci, že jakákoli strava rostlinného původu v sobě obsahuje antioxidanty. Některé antioxidanty v těle působí jen v určitých oblastech a platí, že různé antioxidanty synergicky spolupracují a navzájem se ve své funkci doplňují a podporují. Proto je dobré jíst pestrou stravu.

Jak antioxidanty působí?

Antioxidanty působí proti oxidačním procesům v lidském těle, tzv. oxidačnímu stresu, jehož příčinou je působení oxidantů neboli volných radikálů. Volné radikály jsou velmi nestabilní molekuly, obsahující lichý počet elektronů a hledající jakoukoliv možnost, jak tento elektron znovu spárovat. Při této činnosti spouštějí již zmíněné oxidační procesy a napadají a poškozují zdravé buňky v tkáních, což může být příčinou mnoha zdravotních problémů. Oxidační procesy mají za následek například i stárnutí těla.

Volné radikály vznikají přirozeně v průběhu chemických reakcí a metabolických procesů uvnitř našeho těla. Jsou však ale i důsledkem nadměrného vystavení UV záření, znečištění vzduchu a životního prostředí. Vznikají při přílišné fyzické námaze, kdy svaly produkují příliš mnoho „zplodin“, než kolik naše tělo dokáže zvládnout, nebo jsou důsledkem přetíženého imunitního systému, který se snaží bojovat s volnými radikály, ale přitom je sám ve větší míře produkuje.

Oxidační procesy v lidském těle si můžete představit podobně, jako když reziví kov. Rezivění nebo oxidace může za několik let zničit velmi pevný kus kovu. Natřením kovu barvou můžete zabránit jeho korozi. To samé platí pro antioxidanty, které brání oxidaci a udržují tělo silné. Antioxidanty jsou schopné spojit se s oxidujícími volnými radikály a učinit je neškodnými.

Jak astaxanthin působí u lososů?

Potravou divokých lososů je plankton, malé ryby a řasy, které jsou bohaté na červený pigment astaxanthin, který dodává masu divokých lososů jejich typické červené zabarvení. Když nastane čas, tyto ryby opustí oceán a vrací se zpět do řek a potoků, do míst, kde se narodily, aby se zde vytřely a daly tak vznik nové generaci lososů. Během této cesty vůbec nejedí a žijí jen ze svých zásob, které si uvnitř těla nashromáždily pro tuto namáhavou cestu.

Jejich neúnavně pracující svaly jsou vystaveny oxidačnímu stresu, který způsobuje opotřebení svalových tkání a únavu. Lososi však bez potravy neúnavně plavou až sedm dní proti proudu zuřících řek. Co způsobuje, že nakonec dosáhnou svého cíle bez svalového poškození? Odpovědí je: přírodní astaxanthin. Bez tohoto ochránce svalů a tkání by bylo nepravděpodobné, aby lososi dosáhli cíle své cesty.

Je zajímavé, že přírodní astaxanthin se u lososů nejvíce nachází právě ve svalech, které podléhají největšímu oxidačnímu stresu. Tak moudrá je Matka příroda.

Astaxanthin - ochránce řasy Haematococcus pluvialis

Nejbohatším zdrojem přírodního astaxanthinu jsou jednobuněčné řasy Haematococcus pluvialis, které tento červený pigment patřící mezi karotenoidy produkují. Pod mikroskopem vypadají tyto mikrořasy jako malé červené kuličky, které bez vody a živin dokáží přežít i několik desítek let v extrémních podmínkách, jako jsou intenzivní sluneční svit nebo silné mrazy. Co je činí takto odolnými? Je to přirozený obsah astaxanthinu, kterému se také říká: „Velký ochránce“ (z angl. „The Great Protector“). Astaxanthin je pigment, který řasu zbarvuje do červena a nejenom, že ji chrání před zničením, ale je i součástí stravy mnoha mořských živočichů, kteří díky němu získávají své typické červené zbarvení.

 


 

6/ Výroba Havajského astaxanthinu BioAstin Supreme

Řasa Haematococcus pluvialis představuje pro pěstitele zvláštní výzvu, protože roste ve vodním prostředí s neutrálním pH, na rozdíl od jiných řas. Na světě existuje jen několik společností, které je schopno vytvořit správné podmínky pro úspěšně pěstování řasy Haematococcus pluvialis. Řada firem, která se o pěstování této řasy pokoušela, musela po neúspěšných pokusech od tohoto záměru upustit.

Společnost Nutrex Hawaii komerčně pěstuje mikrořasy již více než 35 let. Během této doby vyvinula pokročilé technologie, které používá k výrobě kvalitních doplňků stravy obsahujích astaxanthin a spirulinu. Vysoké kvalitě napomáhá i čisté prostředí Havajských ostrovů, ve kterém se mikrořasy pěstují.

Počátek pěstování Haematococcus pluvialis se odehrává v uzavřených kultivačních systémech, z nichž některé mají až 40 000 litrů. Poté následuje krátký pět až sedmi denní cyklus tzv. „zarudnutí“, který se provádí v 500 000 litrových otevřených nádržích. Zde řasa postupně mění barvu ze zelené na sytě červenou podle toho, jak se v ní tvoří astaxantin. Tvorba astaxanthinu je přirozenou reakcí na vydatný sluneční svit a UV záření, před kterým se řasa chrání.

Po tomto procesu „zarudnutí“ se řasa sklidí, několikrát promyje a usuší. Následuje extrakce sušeného produktu za pomoci oxidu uhličitého (CO2) bez přítomnosti jakýchkoliv rozpouštědel, po které vznikne extrakt řasy Haematococcus pluvialis, bez jakékoliv biologické kontaminace nebo kontaminace z prostředí. Právě tento proces extrakce je důležitým krokem k zajištění správné čistoty, účinnosti a vysoké kvality přírodního astaxanthinu z Havaje.

Prakticky všichni ostatní světoví pěstitelé řasy Haematococcus pluvialis kromě Nutrex Hawaii v současné době používají uzavřené systémy pěstování kultur a mnoho z nich tvrdí, že uzavřené systémy jsou pro pěstování řas lepší, jelikož zabraňují jejich kontaminaci. Bohužel zkušenosti jsou takové, že právě uzavřené systémy mohou být, a často i jsou, kontaminovány nežádoucími řasami, houbami nebo prvoky.  Pokud k tomu dojde, odstranění této biologické kontaminace v uzavřených kultivačních systémech bývá často velmi obtížné, vzhledem k rozsáhlému povrchu a různým „zákoutím“, které se v těchto systémech vyskytují. Z těchto důvodů již mnoho výrobců jak v Americe, tak i v Evropě muselo svoji činnost ukončit.

Uzavřené systémy kultury společnosti Nutrex Hawaii, spolu se systémy otevřených nádrží, byly navrženy na základě mnohaletých zkušeností s cílem minimalizovat problémy a zajistit pěstování mikrořas bez kontaminace. Veškeré procesy výroby od pěstování, sklizně až po výrobu samotných doplňků stravy s obsahem astaxanthinu jsou pravidelně testovány a kontrolovány pro zajištění nejvyšší kvality a čistoty Havajského astaxanthinu.

 


 

7/ Certifikace a kontrola kvality Havajského astaxanthinu BioAstin Supreme

Řasa Haematococcus pluvialis, ze které se vyrábí Havajský astaxanthin BioAstin Supreme, je pěstována výhradně v oblasti Kona (Havaj, USA). BioAstin Supreme je certifikován jako bezlepkový, veganský produkt, ověřený jako - bez GMO. Neobsahuje sóju, laktózu, ani konzervační látky.

Výrobce Nutrex Hawaii kontroluje a měří každou fázi produkce Havajského astaxanthinu od pěstování a sklizeň řas, až po výrobu samotných doplňků stravy s obsahem astaxanthinu. Provádí se více než patnáct samostatných testů kvality, aby bylo zajištěno, že Havajský astaxanthin splňuje přísné specifikace výroby a vznikne opravdu kvalitní přírodní produkt. Zařízení pravidelně prochází kontrolami principů Osvědčených výrobních postupů (GMP), kontrolami zpracování a dalšími kontrolami kvality, například na mikrobiální obsah nebo obsah těžkých kovů. Výroba přírodního astaxanthinu společnosti Nutrex Hawaii je registrována jako ISO 9001-2008.

Kromě těchto výše zmíněných kontrol se provádí i testování stability, aby bylo zajištěno, že produkty budou mít uvedené množství astaxanthinu a budou stejně účinné i v době, kdy se dostanou ke konečnému spotřebiteli. Všechny procesy pěstování, extrakce, kapslování a balení jsou tedy nastaveny tak, aby bylo zachováno uvedené množství astaxanthinu v produktech a veškerá předchozí práce při jeho výrobě tak nebyla marná.

Díky všem těmto testům a kontrolám můžeme s určitostí tvrdit, že Havajský astaxanthin patří mezi nejkvalitnější a nejvíce účinné produkty tohoto druhu na světě.