CO JE SPIRULINA?

blog_1170x728 (2)

Spirulina patří mezi sinice, což jsou jednobuněčné organismy blízké řasám, ale na rozdíl od řas neobsahují buňky sinic buněčné jádro, chloroplasty a mitochondrie. Jelikož ale mají s řasami podobný vzhled a výskyt, často jsou pro zjednodušení označovány jako „mikrořasy“. Spirulina má spirálovitý tvar a modrozelenou barvu díky barvivu fykocyaninu, který je také silným antioxidantem.

Spirulina roste přirozeně ve volné přírodě ve sladkovodních jezerech, přírodních pramenech i slané vodě. Její sytě modrozelená barva dodává vodě její nazelenalý odstín. Spirulina se pro lidskou spotřebu také pěstuje a sklízí v umělých nádržích po celém světě.

Spirulinu znali již staří Aztékové, kteří ji sklízeli z jezera Texcoco v Mexiku. Také domorodí lidé v africkém Čadu používali mikrořasy jako základ své každodenní stravy díky jejich vysoké nutriční hodnotě a hojnému růstu v čistých jezerech regionu.

Spirulina je považována za jednu z nejvýživnějších superpotravin na světě. Obsahuje více bílkovin (55-70 %) než maso nebo sójové boby. Má v sobě nejvíce betakarotenu ze všech potravin a obsahuje také další karotenoidy, například známý zeaxanthin. Součástí spiruliny je všech osm esenciálních aminokyselin a ne méně než deset neesenciálních aminokyselin. Je bohatá na železo, draslík a další minerály, vitamíny A, E a vitamíny skupiny B, enzymy, fytonutrienty a prospěšné mastné kyseliny jako DHA nebo GLA. Celkem obsahuje desítky tělu prospěšných látek a má vyšší nutriční hodnotu než jakákoli jiná přírodní potravina (whole food).

Spirulina je vrcholným příkladem synergie. Látky obsažené ve spirulině se navzájem podporují ve své využitelnosti a vstřebatelnosti. Lidský organismus tak dokáže jednotlivé živiny obsažené ve spirulině využít lépe, než kdyby byly konzumovány samostatně.

Spirulina poskytuje lidem dlouhotrvající zdroj energie a posiluje jejich imunitní systém. Její antioxidační účinky přispívají k optimálnímu fungování lidského těla. Umožňuje dětem i dospělým, kteří nemají rádi zeleninu, jíst zdravě a pomáhá zaneprázdněným lidem, kteří nemají čas na pravidelná vyvážená jídla, doplňovat potřebné živiny.

Zdroj:
GERARD, R., CYSEWSKI Ph. D. Hawaiian Spirulina - Superfood for Super Health. Cyanotech Corporation, 2016.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení