DBP a DCP – OPOMÍJENÉ SLOŽKY MUMIA

blog9

VZNIK MUMIA

 

Poslední dobou jsme se snažili více prozkoumat vznik mumia, protože na toto téma neexistovala žádná vědecká studie. S pomocí rozsáhlého výzkumu Dr. Ghosala bylo v této oblasti dosaženo významného pokroku. Nebudeme se již zabývat podrobnostmi, protože se o nich můžete dočíst v našich předchozích článcích. V těchto článcích se často zmiňujeme o určitých bio substancích. Chtěli bychom jim nyní věnovat více pozornosti, protože hrají zásadní roli při vzniku mumia a v tom, jak účinkují na lidské tělo. Pojďme se na to podívat.

 

DCP a DBP… co to vůbec je? Jednoduše řečeno, jsou to složky, ze kterých se mumio skládá (vedle dalších). DBP znamená dibenzo-α-pyrony a DCP znamená dibenzo-α-pyronové chromoproteiny. DBP a DCP hrají také roli při humifikaci amonitů, což je další pozoruhodný aspekt vzniku mumia, o tom si však můžete přečíst více v předchozích článcích. Tyto složky také mají vliv na celou řadu biologických aktivit, jako jsou například cytotoxické, antioxidační, antialergické, antimikrobiální, antinematodní účinky a působení inhibitorů acetylcholinesterázy. V posledních několika desetiletích bylo objeveno nejméně 53 dibenzo-α-pyronů.

Je zajímavé, že tyto bio substance mumia se vyskytují také v tělech zvířat a v lidské krvi. Zdá se, že v mumiu jsou účinné jak biotické, tak abiotické faktory, zatímco v meteoritech jsou účinné pouze abiotické faktory. Výše uvedená fakta, týkající se existence DBP a fullerenového-DBP aduktu u lidí naznačují dlouhou historii výskytu těchto bioaktivních látek mumia. Mimořádná stabilita mumia a jeho bioaktivních produktů byla zřejmě ovlivněna působením jílovité břidlice obsahující kovové a minerální ionty.

Bylo zjištěno, že zpracované mumio podporuje řadu důležitých biologických procesů u zvířat a lidí. Mezi nejvýznamnější patří působení na přenos energie a snižování hladiny cukru v krvi. Mezi další účinky mumia patří snižování krevního tlaku, příznivý vliv na srdeční činnost, afrodiziakální účinky, zlepšení procesu učení a paměti, a stimulace imunitního systému.

Bylo zjištěno, že bioaktivními činiteli v mumiu jsou DBP, DCP, kyselina fulvová, fullereny a adukty fullerenů-DBP. Nicméně, působení DBP, DCP a kyseliny fulvové bylo určeno pouze částečně vzhledem k nedostatku úplné charakterizace. Také se přišlo na to, že zpracované mumio by mělo obsahovat kromě DBP, DCP a kyseliny fulvové i fullereny a adukty fullerenů jakožto čtvrtou a pátou bioaktivní látku. 

 

PŘENOS ENERGIE A ANTIDIABETICKÝ ÚČINEK

 

Nejzajímavější věcí týkající se mumia je působení na přenos energie. Byly provedeny testy na albínech potkanů a myších, a přestože NEPODPORUJEME JAKÉKOLIV TESTOVÁNÍ NA ZVÍŘATECH, výzkum Dr. Ghosala odhalil dosud neznámá fakta o mumiu. Mumio s adukty fullerenu-DBP výrazně zlepšilo energetický status energetické retardace související s cvičením u pokusných myší. Síla posilujícího účinku energie byla u mumia s adukty fullerenu-DBP na stejné úrovni jako síla účinku koenzymu Q10 (CoQ). FST (Forced Swimming Test)-indukované zhoršení CoQ stavu u myší se projevilo poklesem koncentrace CoQ v krvi o 75% a zvýšením CoQ ve svalu o 65% u zvířat, která podstoupila fyzické cvičení.

Fullereny a adukty fullerenů, vyskytující se v meteoritech, amonitech i mumiu, vykazovaly silné antidiabetické účinky u albínů krys. Tento účinek je mnohem silnější u extraktů mumia, obsahujících fullereny a adukty fullerenů než u vzorků neobsahujících fullereny. Při porovnání s antidiabetickou účinností inzulínu a glibenklamidu mělo mumio téměř stejnou účinnost. Mumio neobsahující fullereny ani adukty fullerenů vykazovalo jen slabou účinnost při antidiabetickém screeningu. To svědčí o nezbytnosti přítomnosti fullerenů a aduktů fullerenů k tomu, aby mělo mumio požadované antidiabetické účinky. Závěrem lze říci, že DBP se vyskytuje u mnoha biotických a abiotických látek. Bylo zjištěno, že zvířecí a lidská krev obsahuje DBP a způsob jejich vzniku je spojen s polynenasycenými mastnými kyselinami. Předpokládá se také hypotetický abiotický způsob tvorby zahrnující polyketidové mezistupně. Mumio vyvolává řadu bioaktivit spojených s energií, mezi účinky související s energií patří antidiabetický účinek a ATP-indukované zvýšení energie.

Navzdory všem silným bio aktivním účinkům, které mumio má, zatím nenašlo své místo v moderní medicíně, což je způsobeno nedostatkem znalostí. Samozřejmě je toho ještě mnohem více, co je třeba objevit, ale díky nedávnému výzkumu chemického profilu mumia se objevuje stále více a více možností… kdo ví, co přinesou budoucí objevy.

 

Zdroj:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/and.12482

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ptr.5018

https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?pid=S0717-34582008000300001&script=sci_arttext&tlng=en

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/003807179190082U

https://www.imedpub.com/articles/synthesis-characterization-and-antimicrobial-activity-of-somedibenzopyrone-derivatives.pdf

https://patents.justia.com/patent/9901596

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení